צילום: אפרת שררה, ביה"ח קפלן

צוות חדר המיון במרכז הרפואי קפלן נערך היטב למקרים חריגים בעקבות הקור שפקד את מדינת ישראל במהלך סוף השבוע האחרון. ואכן, במהלך שבת האחרונה, משעות הבוקר, הגיעו ארבעה מטופלים שסבלו מתסמינים של היפותרמיה, כגון בלבול, כיחלון, קרים במגע, חוסר תגובתיות ורעידות. צוות המיון החל מיד בביצוע בדיקות כגון לחץ דם, חום, בדיקות דם, הדמיית חזה, והוחלט על מתן נוזלים חמים, אנטיביוטיקה דרך הוריד וחימום כללי ע"י שמיכה מיוחדת עם אויר חם על מנת לאושש את מצבם.  

 

ד"ר שינארה לובודה, רופאה במחלקה הפנימית, סיפרה על מטופלת בשנות ה 80 לחייה שטופלה בחדר מיון עם חום נמוך, רמת סוכר נמוכה, חוסר תגובתיות ורעידות. ד"ר ויקטור אדלשטיין, מומחה לרפואה פנימית דיווח על מקרה נוסף של מטופל בשנות ה- 80 לחייו שהובהל אתמול (שבת) בערב במצב קשה מאוד עם דופק לב איטי מאוד, לחץ דם נמוך וחום 30 מעלות. "ישנם מקרים רבים של אנשים שגרים לבד ויכול להיות שלא דואגים לעצמם לחימום ולכן חשוב לדאוג להם שלא יגיעו למצב קשה זה, זו הדאגה שלנו לקשישים שלא תמיד מסוגלים לדאוג לעצמם", הם אומרים.

 

פרופ' שטגר מסביר כי מקרים אלו מתרחשים בעיקר במצב של קור קיצוני בשילוב מחלות רקע נוספות. "חולים כרוניים חשופים יותר לזיהומים בתקופת החורף כי ישנה פעילות גדולה יותר של חיידקים".

הוא מפרט מהם הדגלים האדומים שאמורים להדליק נורה בקרב הסביבה כי ייתכן ומדובר במכת קור ולהגיע לטיפול רפואי: שינויים בהתנהגות כמו בלבול, עייפות ועצבנות, מצבים של ערפול הכרה, תגובות פחות חדות, כיחלון וקרים במגע.  "אנו מבקשים ליידע את הציבור בתסמינים אלו כדי להתריע בשלב מוקדם כי הנפגע עלול לאבד את הכרתו, לסבול מהפרעות בקצב לב ובשלב מתקדם של ההיפותרמיה אף ללקות בדום לב וסכנת מוות".

 

צוות חדר מיון בקפלן מפרט את הדרכים למניעת היפותרמיה שיש לשים אליהם לב:  

לדאוג ללבוש הולם ושמיכה חמה, לשתות גם אם לא צמאים, להוסיף אם ניתן פעילות גופנית שמייצרת חום, בפרט בקרב מי שצריכים לשהות בחוץ בתנאי קור במסגרת עבודתם כולל כמובן התחממות במקום סגור ומחומם. שתייה חמה עשויה, כמובן, אף היא להועיל מאוד. אלכוהול, אגב, אינו מחמם אלא רק יוצר אשליה רגעית של חום ודווקא מקדם את אובדן החום כי הוא גורם להרחבה של כלי הדם הקרובים לעור. לבסוף, אין לחמם את הבית יתר על המידה ואפשר להסתפק ב־22 מעלות.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו