צילום: חגי חסדאי כהן, מיכה לובטון- יח"צ רשת

דקה וחמש עשרה שניות אחרי שהחלה לשיר באודישן של דה וויס, הרגישה ליאור צברי כי היא לא עומדת בזה ואם היא לא תכרע ותתכנס לתוך עצמה, היא לא תצליח לסיים את השיר. 30 שניות לאחר מכן לחצה מירי מסיקה על הכפתור והסתובבה בדיוק במשפט האחרון של השיר.

ליאור הנרגשת לא האמינה שזה קורה לה וניתן היה לראות אותה רועדת גם דקות ארוכות לאחר הסיבוב הגואל של מירי. אבל ההתרגשות הזו ליוותה אותה עוד ימים ארוכים לאחר אותו אודישן, כשהיא לא מאמינה שהצליחה לעשות את זה אחרי כל כך הרבה שנים בהן לא שרה.

אל האודישנים ניגשה צברי חודשים בודדים לאחר שחזרה ארצה משהות של כ-5 שנים בקנדה. באותם ימים עוד גרה בכפר אביב, ולאחר זמן קצר עברה עם משפחתה להתגורר ביבנה. את רוב שנות ילדותה בילתה ליאור צברי ביישובי גדרות ואת לימודי התיכון שלה עשתה בבי"ס האזורי בגבעת ברנר. היא התגייסה ללהקה צבאית ושירתה בלהקת בנות של זרוע היבשה, שם הופיעה בבסיסים של יחידות קרביות ברחבי הארץ. בתקופה ההיא התקרבה מאד למוזיקה ואף יצרה קשרים רבים עם מוזיקאים שונים בתוך ומחוץ לצה"ל.

כמו צעירים רבים, כשהשתחררה מהצבא טסה לטיול מעבר לים, נחתה בקנדה והתאהבה לחלוטין במקום. היא טיילה ברחבי המדינה הצפון אמריקאית עד שלאחר כחצי שנה נגמר לה הכסף והיא נאלצה לחזור הביתה. חודשיים בלבד הפסיקו לה להבין כי כל מה שהיא בעצם רוצה זה להיות במונטריאול, וברגע שהיה לה מספיק כסף לרכוש כרטיס טיסה, היא שוב ארזה את המזוודות ועלתה על טיסה טראנס אטלנטית, הפעם מתוך כוונה להישאר.

הפעם לא היה לליאור זמן וכסף לבזבז על טיולים והיא החלה לעבוד כברמנית בפאב מקומי, שם התאהבה בבחור מקומי איתו עבדה, שעד מהרה הפך לבן הזוג שלה. בשלב מסוים עברו השניים לגור יחד וזמן קר לאחר מכן החליטו למסד את הקשר ולהתחתן, מה שיעזור גם להסדיר את מעמדה החוקי של ליאור במדינה.

4 השנים הבאות היו יחסית רגועות והתנהלו על מי מנוחות. ליאור המשיכה לעבוד כברמנית ולנהל זוגיות שקטה, אך אז הגיעה מערכת היחסים לקיצה וליאור עזבה את הדירה המשותפת ועברה לגור לבד. היא התחילה לעבוד כאחראית במועדון הלילה הכי נוצץ במונטריאול וזכתה להתחכך בכוכבים הכי גדולים שהגיעו לבלות במקום כשהיו מבקרים בעיר, ביניהם מדונה וג'סטין ביבר.

כחצי שנה לאחר הפרידה החליט בן הזוג לשעבר מסיבות השמורות עמו, למזוך את ידיו מהליך האזרחות של ליאור, דבר שהביא באופן מיידי לשלילת אשרת השהייה שלה בקנדה ותוך שבועיים היא הייתה צריכה לעזוב את המדינה. "ברגעים הראשונים הייתי בהלם מוחלט", משחזרת ליאור את שעבר עליה כשקיבלה את הבשורה מפיו של עורך הדין שטיפל בענייני ההגירה שלה. "הציפו אותי כל מיני רגשות, ביניהם בלבול וכעס, אבל בחרתי דווקא להסתכל על היתרונות במצב שנוצר ובאיזשהו מקום זו הייתה הקלה רצינית".

ההקלה? כך פתאום לקום ולעזוב בלי התראה מוקדמת?

"כן, החיים שם לא היו פשוטים. 5 שנים, משך כל ההליך, לא יכלתי לצאת מקנדה בכלל. מצד אחד מאד התגעגעתי למשפחה שלי ולחברות הילדות, ומצד שני לאורך התקופה ראיתי חבר'ה שלי מהצבא ובכלל, שהתפתחו והתקדמו בתחום המוזיקה והרגשתי שאני אולי מפספסת משהו".

בדיוק שנה חלפה מאז חזרה ליאור ארצה בפברואר האחרון. זמן קצר לאחר מכן החלו האודישנים ל'דה וויס' והיא חשבה שזו הזדמנות מצוינת לפצות על כל השנים האבודות ולחזור לעניינים מהר יותר. חשבה ועשתה. "לא ציפיתי לעבור", היא מודה בצניעות, "אמרתי שאלך ומה שיהיה יהיה, כי אין לי מה להפסיד".

כל כך לא האמנת בעצמך?

"לא, לא בגלל שחשבתי שאני לא מספיק טובה אלא בגלל שידעתי שבאודישנים אני מתפרקת. לפני שעליתי לבמה הרצתי לעצמי בראש כל מיני דברים שירגיעו אותו ואמרתי לעצמי כל מיני מפשטים שיסיטו את המחשבה מההתרגשות אבל זה לא הכי עזר ובמהלך השיר נאלצתי ממש לכרוע כדי להחזיק אותו עד הסוף".

ואיך הרגשת כשמירי הסתובבה והבנת שעשית את זה?

"האמת? הייתי בבלאק אאוט טוטאלי. התרגשתי בטירוף ובצילומים גם רואים שרעדתי ממש. רק כשראיתי את הפרק עצמו התחלתי לשחזר ונזכרתי מה אמרו לי המנטורים על האודישן".

נראה כי את עדיין מתרגשת שעברת את האודישן.

"התמזל מזלי לקחת חלק בתהליך הזה, ושבועיים אחרי שעברתי, עוד הייתי אומרת 'אני לא מאמינה'. קשה להסביר את ההתרגשות הזו".

כבר התחלת להרגיש שאת סלב? מזהים אותך ברחוב?

"האמת שזה עדיין לא היסטרי אבל כן אני שמה לב פתאום שכולם נחמדים אלי, מזהים אותי בכל מיני מקומות שאני לא מצפה, מפרגנים, אומרים מילה טובה. זה מביך ומחמיא בו זמנית".

בניגוד לרחוב, שם יחסית רגוע, ברשתות החברתיות היא קורסת לגמרי. חשבון הפייסבוק שלה כבר מזמן הגיע למכסת המקסימום של 5,000 חברים והיא מתמודדת עם עשרות רבות של הודעות מדי יום, הודעות שמגיעות בחלקן מכל מיני אנשים שהכירה בעבר ולפתע בחרו לחדש את הקשר, ויש גם הודעות רבות מאנשים אותם היא בכלל לא מכירה.

"אני משתדלת לענות לכולם", היא חצי מתנצלת חצי מסבירה, "בעיקר בדברים הקשורים לתכנית או למוזיקה, אבל יש גם אנשים שלוקחים את זה למקומות אחרים וחוצים גבולות, אבל התכוננתי לזה ואני מאמינה כי ככל שהחשיפה תגדל, כך גם התגובות והפניות".

זה משהו שלקחת בחשבון, הוויתור הזה על הפרטיות?

"אחת הסיבות בגללן בחרתי ללכת בפורמט הזה היא כי ידעתי שהוא הכי פחות פולשני. הרי לא מראים את כל המתמודדים בכל פרק ולא חושפים אותנו כל הזמן ובכל מקום, בטח לא בשלבים האלו שעדיין יש הרבה מתמודדים וצריך לחלק את זמן המסך בין כולם".

ויכול להיות שזה גם ייעצר לך ככה, לפני השלבים המכריעים.

"נכון, הכל יכול להיות אבל כאן נכנס האלמנט של הגיל והבשלות. אני בת 28 ולמדתי לקחת דברים בפרופורציות. זה לא אומר חלילה שאני פחות רוצה, אלא שאני מסתכלת על דברים מנקודת מבט שונה, קצת אחרת".

היה ותודחי בשלבים הקרובים, תפסיקי עם המוזיקה?

"אין סיכוי כזה! אני תמיד אתעסק במוזיקה. זה חלק ממני, מהגוף, הלב והנשמה שלי. גם בקנדה, שלא ממש עסקתי בזה, ישבתי בבית כתבתי והלחנתי דברים".

את עדיין בקשר עם החבר'ה שם במונטריאול?

"ברור שאני בקשר איתם, אני גם זוכה למיכה גדולה מאד מהבר'ה שם. הם מפרגנים מאד, מגיבים לי ברשתות החברתיות, משתפים את הסרטונים שלי ועושים לי הרבה יחסי ציבור מעבר לים".

לפני כשלושה חודשים עברו ליאור ובני משפחתה לדירה חדשה, גדולה ומרווחת בשכונה הירוקה ביבנה. עם אתם עוקבים אחריה בפייסבוק, ודאי ראיתם בשבוע שעבר סרטון שהעלתה, בו יושבים כ-20 ממתמודדי התכנית במפרסת רחבת ידיים המשקיפה על העיר, מנגנים ושרים אל תוך הלילה. היה זה לאחר שצפו יחד בהקרנת אחד הפרקים מעל גבי מסף ענק בפאב 'אוטו' שבמרכז רוגובין.

אז איך ההתאקלמות ביבנה?

"אני מחוברת מאד ליבנה עוד קודם. גדלתי באזור וחלק מחברות הילדות שלי מכאן, כך שישר הרגשתי ממש בבית. בכלל, כיף מאד לגור כאן, כיף שהכל קרוב, במיוחד דרכי הגישה לאשדוד, רחובות וראשון לציון".

אחרי הכל, יבנה שהכרת לפני 5 שנים לא כל כך דומה לאיפה שאת גרה היום.

"וואו לגמרי. בפעם הראשונה שהגעתי לכאן אחרי שחזרתי לארץ הייתי בשוק. לא זיהיתי את העיר ואני חייבת להגיד שממש מקסים פה. האנשים מאד נחמדים, העיר נקייה ושקטה. ממש איכות חיים".

את עדיין גרה עם ההורים. מה יהיה בשלב הבא, תעברי למרכז?

"לא לא, אני לא פוסלת לגור כאן גם כשאעזוב את בית ההורים, ובטח שאשמח לקבוע פה את ביתי כשאתחתן ואקים משפחה משלי".

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו