לסרי והרכב. צילום: אוהד צויק

ביום רביעי שעבר הגיע שלמה לסרי לעיריית יבנה, וחנה את רכבו בחניית הנכים הסמוכה לבניין אגף הגבייה. לסרי, לו נקבעו 150% נכות נדהם לראות ברגע שיצא מהבניין כי ליד הרכב נמצא פקח חניה המצלם את רכבו לצורך מתן דו"ח.

הגורם למתן הדו"ח הוא שהרכב החדש נרשם כרכב נכה יומיים קודם לכן במשרד הרישוי והיה לו תעודה זמנית, ואילו תו הנכה שהוצמד לרכב היה של רכבו הקודם של לסרי. יש לציין כי לדברי לסרי הוא הניח את האישור הזמני בצמוד לתו הנכה המודבק לשמשת חלון הקדמית של הרכב.

"קרו מקרים בעבר שנתנו דו"ח בטעות, שהגעתי אחרי שהפקח כבר לא היה, ניגשתי לעירייה וביטלו את הדו"ח אבל הפעם זה ממש קומם אותי", אמר השבוע שלמה לסרי. "מילא אם לא הייתי מגיע ומסביר לו, הייתי שותק. אבל ניגשתי אליו לפני שכתב את הדו"ח וביקשתי להסביר לו את שורש הטעות אך הוא בכלל לא רצה להקשיב לי, היה חדור מטרה והתעלם מכל הפניות שלי והרצון להראות לו את הניירת המתאימה. לפחות 7 או 8 פעמים אני שואל אותו אם הוא רוצה לראות את האישורים והוא לא התייחס. הגעתי אליו עם המסמך אבל הוא נכנס לרכבו ונסע משם. הוא אפילו לא ביקש ממני להוציא את האוטו מהמקום ה'אסור', הרגשתי שהמטרה שלו היא לתת דו"ח וזהו".

אז מה עשית?

"נכנסתי חזרה לבניין ופניתי לבחורה שמטפלת בדו"חות. היא מיד חייגה לפקח ושאלה אותו למה הוא נתן לי דו"ח והיא רואה אישור שאני נכה. הוא ענה לה שלא הראיתי את המסמכים האלה והיא אף הגדילה לעשות ואמרה לו שהוא משקר כי היא רואה את הסרטון. עליתי ליועצת המשפטית אבל לא נתנו לי להיכנס אליה, אז חזרתי ביום המחרת והיא אמרה לי שהיא תעשה בירור כדי להבין מה קרה ויעדכנו אותי. מיותר לציין שעד היום אף אחד לא פנה אליי".

ומה רע בזה?

"אני כבעל עסק, ברגע שאני מקבל תלונה על אחד העובדים שלי, אני עוצר את הכל, עושה בירור ומקיים שיחה עם כל העובדים. אם אותו פקח יבין שעברו על אירוע כזה לסדר היום אז הוא ימשיך לעשות מעשים כאלה. בלי קשר לעובדת היותי נכה, גם לאזרח רגיל שמקבל דו"ח שלא בצדק, וצריך אחר כך לבזבז שעות וימים שלמים על מנת לבטל אותו זו שערורייה".

אז החלטת לפרסם פוסט חריף בפייסבוק. זה עזר?

"בעקבות פרסום הדבר בפייסבוק פנו אליי מספר תושבים שטענו כי הם סובלים מאותה בעייה ולא פעם קיבלו דו"חות לא מוצדקים וכל פעם מחדש היו צריכים להוכיח שהם בסדר, במקום שהפקח יוכיח שהם עברו עבירה. מה שנגרם למעשה זה עוול חמור לנכה, שצריך להיות מטורטר בין משרדי העירייה והבירוקרטיה כדי לבטל את הדו"ח השגוי מלכתחילה".

אבל אתה יודע שיבטלו לך את הדו"ח אז איפה הבעיה?

"יכולתי ללכת לבטל את הדו"ח ולהמשיך בשגרת חיי אבל חשוב לי להעלות את המודעות לבעיה הזו ולא ייתכן שאנשי החוק יפעלו בצורה רשלנית שכזו והם עצמם לא יאכפו את החוקים שעליהם הם אמונים. אפילו שוטר תנועה שנותן דו"ח הוא פונה לנהג, מסביר לו את העבירה ואף שואל אם יש לו מה להגיד".

אז המטרה שלך היא להעלות את המודעות?

"המטרה שלי בסופו של דבר היא שהפקחים יגלו קצת רגישות, הקשבה לאזרח, להבין אם יש אישורים, וגם אם יש בעיה באישורים אפשר להפנות את הנכה לרשויות על מנת לטפל בבעיה. היום זה אני, מחר זה יהיה קטוע רגליים, ומה אז?"

מעיריית יבנה נמסר: "מבדיקת המקרה עולה כי תו הנכה לא היה מוזן במערכות המקוונות אשר מחוברות למחשבי משרד התחבורה ואשר אמורות לספק לפקח מענה "און ליין" בבירור קיומו של תו נכה לרכב. גם תו הנכה שהוצמד לרכב לא נשא פירוט של מספר הרכב נשוא הדו"ח וזאת בניגוד לחוק חניית נכים. מיד עם פנייתו הוזמן בעל הרכב על-ידי הלשכה המשפטית להגיש ערעור על דו"ח חנייה על-מנת שהטענות ייבדקו כמקובל ועפ"י הנהלים. 

 

צר לנו שבתגובה בחר בעל הרכב לפרסם ברשתות החברתיות אמירות בוטות ושקריות כנגד פקחי העירייה ועובדיה כגון 'בריונים בארגוני פשע...זאבים רעבים לכספי אזרחים ישרים ושומרי חוק'. אמירות אלה הינן חמורות ביותר ולא רק שאינן נכונות, הינן פוגעניות ומהוות פרסום לשון הרע שאין לו שום הצדקה. אנו סבורים כי ביקורת אכן יכולה להיאמר אך הדבר צריך להיעשות באופן ענייני תוך תיאור מדויק של העובדות ובהעדר הכפשות ואמירות לא נכונות".    

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו