ביום שני האחרון הגיעה לסיומה מערכת הבחירות לאגודת הסטודנטים של מכללת אשקלון. חמישה מועמדים העבירו את החודש האחרון בפעילות שטח אינטנסיבית ועבודה מאומצת. אך הזוכה הגדולה, יפה טבג'ה, הביסה את כולם והרשימה שלה קיבלה למעלה מ-50 אחוזים מהקולות. "הגענו בביטחון מלא שאנחנו הולכים לנצח. היינו כל יום במכללה ושמענו את הצרכים של הסטודנטים. עשינו את זה באווירה ספורטיבית וחיובית והיו לא מעט אתגרים אבל שמרנו על קו נקי" אומרת טבג'ה.

מה מיוחד ברשימה שלך שסחפה כל כך הרבה סטודנטים?

"הקמתי את הרשימה שלי על בסיס ייצוג לכל הרבדים של הסטודנטים. קהילה נגישה, דתיים, מוסלמים. לא הכרנו לפני, אבל בגלל שהיינו כל יום בשטח לאורך כל הדרך התחברנו בינינו למשפחה אחת גדולה והחיבור הזה ניכר היה לעין והסטודנטים פשוט התאהבו בנו. באו אלינו וחיבקו אותנו, אמרו לנו שהם גאים בנו. ביום הבחירות עצמו נלחמנו על כל קול ועדיין צעקנו רק אהבה".

הייתה לך תחושה שאתם הולכים לקחת את זה?

"התחושות היו ממש טובות. ידעתי שאזכה בגלל שעשינו עבודה וגם אנשים יודעים לזהות כנות ואנחנו באנו ממקום אמיתי. כשהגעתי ביום הבחירות כינסתי את כל הנבחרת שלי ואמרתי להם שאני לא סומכת על המזל ואם צריך לקחת אנשים לקלפי עם יותר אסרטיביות, אז זה מה שנעשה. מתוך חמישה מועמדים קיבלנו למעלה מ-50% מהקולות, שזה מטורף, ממש חד משמעי וזה רק אומר לנו שאנחנו צריכים להצדיק את האמון שנתנו בנו הסטודנטים".

לא מתעסקת בסטריאוטיפים

יפה בת 27, סטודנטית שנה ג' לקרימינולוגיה וממשל, עובדת כרכזת מטעם הרווחה באשקלון עם קהילה נגישה והורים לילדים אוטיסטים. "אני נמצאת שם לא על תקן של עו"סית, אז מן הראוי שאלמד עבודה סוציאלית ואני עושה שנה הבאה הסבה" היא אומרת. טבג'ה נולדה בארץ והגיעה ליבנה לפני 15 שנה עם משפחתה מכרמיאל. "אני יבנאית בכל רמ"ח איברי. למרות שאני שוכרת דירה באשקלון אני מגיעה לפה לפחות פעמיים בשבוע ואין סיכוי שאני נשארת שם בשבת". היא פעילה ציבורית מגיל 17, מגיעה לפעילויות תרבות וקהילה המתקיימות בעיר. "אם אני שומעת על משהו שצריך לעשות אני מנסה לעזור ומעבירה למי שצריך לטפל" היא אומרת.

נוצר הרבה עניין סביב העובדה שאת אתיופית

"כן. התקשרו הרבה מאד אנשים, ח"כים ואחרים שהתרגשנו המעמד, אמרו שניפצתי מיתוסים גם אישה וגם אתיופית. למרות שאני אישית לא התעסקתי במיתוסים ובסטריאוטיפים. אני לא פוליטיקאית ולא רציתי להבטיח הבטחות שווא. צריך להפסיק עם העניין של 'האתיופי הראשון', יש הרבה יוצאי העדה שהגיעו להישגים רבים. אני גאה בקהילה שלי ובמקורות שלי, אבל בסופו של יום כולנו צברים. אנחנו חולמים בעברית, מדברים בעברית. אני מבינה את ההתעסקות בזה אבל אצלי אין קהילה אחת שמועדפת, כולם שווים".

שוקלת פוליטיקה בעתיד?

"השאיפה הפוליטית היחידה כרגע היא לעשות את הכי טוב למען הסטודנטים שלי. אגודת הסטודנטים תהיה הבית שלהם, היא תהיה תמיד חברתית עם הווי תרבותי ואג'נדה חברתית מובהקת. הסטודנטים צריכים שיחבקו אותם בשנים האלה ואנחנו נהיה אלו שיחבקו אותם. לגבי העתיד, אי אפשר לדעת מה יוליד יום, גם לא תכננתי להיות יושבת הראש וזה קרה". 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו