במסגרת ראיון מיוחד בגיליון יבניתון האחרון, דיבר ראש העיר צבי גוב ארי על מספר סוגיות המעניינות את תושבי העיר ונמצאות על סדר היום הציבורי. אחד הנושאים החמים ביותר הוא עניין המחיר למשתכן בשכונת 'נאות שמיר' החדשה. גוב ארי מדבר על הסיכויים לזכות בדירה מוזלת, על עלויות הפיתוח בשכונה וגם על לוחות הזמנים לבניה ואיכלוס הפרויקט.


"ראשית אני רוצה לומר שלא יהיה תושב יבנה שירשם לדיור למשתכן ולא יקבל", מכריז ראש העיר, צבי גוב ארי. "אני מעריך שיש לנו היום בעיר סדר גודל של כ-900 כאלה. נרשמו לפרויקט כולו כ-2000 איש מכל רחבי המדינה.  אנחנו הולכים לבנות 2300 יחידות. הנחת העבודה היא ש-400 הדירות המוקצות רק לתושבי יבנה יאוכלסו ע"י תושבי יבנה וישארו עוד כ-450 תושבי יבנה שיתמודדו במסגרת הכללית. צריך לזכור שבטווח היותר ארוך אנחנו מדברים על 10,000 יחידות דיור ומהן 20% שזה 2000 שיעמדו לטובת תושבי יבנה. התכנון הוא שהכל יהיה במסגרת המחיר למשתכן".

איפה באה לידי ביטוי המעורבות של העיריה בפרויקט?

"אנחנו צריכים להבטיח שהבניה תהיה באיכות גבוהה כי אין מוטיבציה לקבלן להשקיע על מנת לאתגר קונים. הקונים קיימים - זה קהל 'שבוי'. באילו חומרים ישתמשו? איך יבנו? האם יש ביקורת על זה של משרד השיכון? המשרד לא מסוגל לעשות את זה ולכן לקחנו על עצמנו לגייס 20 פקחים אשר יפקחו על שימוש בחומרים טובים ובאיכות גבוהה וגם בעניין הזה אנחנו הולכים להקפיד. החלטתי על כך כי לי ברור שאף יזם לא יתאמץ מדי כדי לשכנע קונה ובמקביל ירצה למקסם רווח על ידי הורדת  איכויות. בניגוד לשכונות אחרות זה מתנהל על ידנו מא'-ת'. רק לאחרונה נפתח מכרז ע"ס 150 מילש"ח לעבודות תשתית בלבד".

מדוע זה כל כך יקר?

"האדמות הללו היו בידי מושב בן זכאי ושם השתמשו בהן לא רק לחקלאות כי הוציאו משם חול וקברו במקום זה פסולת בניין. יש כ-40,000 טון פסולת בניין הקבורה באדמה. אם על זה עושים מילוי, הכבישים יקרסו לכן אנחנו מפתחים את הכל, עושים קידוחים בכל השטח כדי להגיע למצב סביר. נצטרך לייבא אדמה מבחוץ בכמות אדירה. תהיה תקופה במהלכה יעברו כל יום 150 משאיות אדמה ביום. המשאיות האלו תגענה בנתיב דרומי, תהיה שליטה ופיקוח צמוד, הנסיעה תהיה בנתיב אחד מוגדר שישופץ בכל ארבעה חודשים".

מתי למעשה יתחילו לבנות שם?

"אנחנו צריכים למסור את השטח לעבודת הבניה בעוד כשנה וחצי מהיום כי עד אז נספיק להניח צנרת לביוב, חשמל, אשפה ולפנות את הפסולת. בינתיים הקבלן שזכה במירב יחידות הדיור ייכנס בעוד כ-8 חודשים מהיום לשטח על מנת להכין את החניונים התת קרקעיים כי עליו לסיים את הבניה בסוף 2019 כשבשנת 2020 יהיה האכלוס של כל השכונה". 

עד אז תסתיים בניית המחלף?

"למעשה זה הולך במקביל למחלף יבנה דרום. בשנת 2019 כבר נוכל לצאת משם לכיוון צפון ולהיכנס מכיוון דרום וב-2020 כבר הכל יהיה גמור. העלות מוערכת ב-380 מילש"ח מתוך זה 200 מיליון אנחנו מממנים מחשבון פרוייקט הסכם הגג כך שיש בידנו גם המעורבות, זה לא רק שמישהו בונה עבורנו אלא אנו מממנים את הרוב ולכן תהיה לנו שליטה. כל מי שיגור בשכונה זו ישתמש במחלף".

 

מתי כבר תהיה הגרלת מחיר למשתכן?

"אי אפשר לעשות הגרלה כי עדיין אין תכניות בינוי של היזמים. רק לאחר אישור התכניות תתקיים הגרלה על מה שקיים. ברגעים אלו אנו נענים לכל בקשה של היזם ומקדמים במהירות את הכל. זה יקח זמן אבל הרבה פחות מאשר בדרך כלל. הקמנו לצורך זה מינהלת מיוחדת שאני עומד בראשה ונעסוק בו זמנית בפיתוח העיר הישנה. כל מרכז העיר יעבור שינוי ונתחיל לראות את זה כבר במהלך השנה הקרובה".

 

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו